Pimapen

Bir Enka Grubu kuruluşu olarak PİMAŞ 1963 yılında PVC boru üretmek amacıyla kuruldu. O zamana kadar gerek içme suyu getirmek için gerek sıhhi tesisat borusu olarak veya sulama yapmak amacıyla kullanılan borular asbest veya demirden yapılırdı. Bunlar ağır, taşıması ve döşenmesi zaman alan, çabuk işlevini yitiren, tamiri zor ve sağlık açısından olumsuz borulardı. PİMAŞ'ın PVC esaslı boruları Türkiye'de imal etmeye başlaması ile, köylere süratle içme suyu getirmek mümkün oldu. Kısa sürede binlerce köy içme suyuna kavuştu. Binalarda sıhhi tesisat işleri daha kısa zamanda, dolayısıyla daha ucuza, üstelik daha sağlıklı yapılmaya başlandı. PİMAŞ PVC esaslı borularıyla tarım sektöründe de devrim yaptı. Geleneksel salma sulamanın yerini alan Yağmurlama Sulama Sistemleri, suyu tarlaya kolay ve çabuk getirip ürüne ihtiyacı olduğu kadar su vermeyi sağladı. Verimlilik arttı; çiftçi, yılda birkaç kez ürün almaya başladı. Damlama Sulama Sistemleri, sulaması zor, muz, narenciye gibi bitkilerin sulanmasını, hatta dondan korunmasını sağladı. Ve PVC boru Türkiye'de PİMAŞ adı ile anılır oldu.

1970'lerde Türkiye de, dünyanın bir çok ülkesinde olduğu gibi, enerji krizi ile tanıştı. Benzin kuyrukları, kalorifer yakıtı sıkıntısı hayatımıza girdi. Öte yandan kalkınan Türkiye'de kentleşme olgusu, konut yapımında hızlı bir artışa neden olmaktaydı. Çağdaş kentlerde yapılar da çağdaş malzemelerle üretilmeye başlandı. Bir kaç yıl içinde çürüyen, yağmuru, soğuk havayı içeri geçiren, sık boya, bakım gerektiren eski tip ahşap, aluminyum ya da demir doğramalar, gelişmiş kentlerin gereksinmelerine çözüm olamıyordu. Çözüm yine PİMAŞ'tan geldi. 70'li yılların sonunda AR-GE faaliyetlerine başlayan PİMAŞ, 1982 yılında ilk PVC Pencere Sistemini Türk insanına tanıttı: PİMAPEN !
PİMAPEN, mükemmel yalıtım özelliği ile, enerji sorununa çözüm getirirken, aynı zamanda isin-tozun, hava kirliliğinin içeri girmesini önleyerek, ev kadınının işini kolaylaştırıyordu. PİMAPEN , uzun ömürlü bir malzemeydi, boya bakım gerektirmediği için kısa zamanda kendini amorti ediyordu, dolayısıyla ekonomikti.
PİMAPEN, kalabalıklaştıkça gürültüsü artan kentlerde, ses yalıtımı ile de insan sağlığına yararlıydı. Geri dönüşümlü bir malzemeden üretiliyor, çok uzun ömürlü olduğu için, dünyamızın ve ülkemizin yok olmakta olan ağaç hazinesinin israfını önlüyordu; çevre açısından ideal üründü.
1988 yılına kadar "pencere" üretimini kendi yapan PİMAŞ, Bayileri kanalıyla PVC Pencere sektörünü tek başına oluşturdu. PİMAŞ'ın yan sanayileri ve onbinlerce insanın çalıştığı Üretici ve Satıcı Bayilik ağı ile hızla büyüyen PİMAPEN yapısı, bütün kurumları ve işleyişi ile, sektöre yeni yatırımları çekti. 80.000'den fazla insanın istihdam edildiği, PİMAPEN adından kaynaklanan bir benzetme ile "PEN sektörü" diye adlandırılan dev bir sektör doğdu.

PİMAPEN'in yurtdışı pazarlarda sağladığı olumlu imaj ve uluslararası kalite denetimleri yapan seçkin kuruluşlarca belgelenen kalitesi, PİMAPEN'i gerçek anlamda bir dünya markası yapmıştır. Pimapen, yurt dışında 25'den fazla ülkede 500'ün üzerinde üretici bayisi ile hizmet vermektedir.

Pimaş'ın, Gebze'deki fabrikasında TSE ve Alman DIN normlarında tüm testlerin gerçekleştirildiği çok modern bir laboratuarı mevcuttur. Pimapen, sektörün TSE kalite belgesine sahip ilk markasıdır. Tasarım geliştirme, üretim, tesis ve servis içeren en kapsamlı ISO 9001 (ABS Quality Evaluations), Rusya İnşaat Bakanlığı'nca verilen GOST-R ile Alman Profil Üreticileri Kalite Birliği tarafından verilen RAL belgelerine sahip olan Pimapen, Avrupa Pencere Üreticileri Federasyonu'nun da üyesidir. Pimapen profilleri Alman IFT Rosenheim Enstitüsü tarafından test edilmektedir. Ayrıca Pimapen'in ihracat faliyetlerinde bulunduğu ülkelerde talep edilen kalite ve standartlara uygunluk belgeleri de bulunmaktadır.

Markalaşma potansiyeli olan ürün gruplarına sahip firmaların, üretimden pazarlamaya, satıştan satış sonrası hizmetlere kadar bütün süreçleri kapsayacak şekilde yönetsel bilgi birikimi, kurumsallaşma ve gelişimlerini sağlamak suretiyle uluslararası pazarlarda kendi markalarıyla global bir oyuncu olabilmeleri amacıyla oluşturulmuş destek platformu olan TURQUALITY'nin sektörde belgelendirdiği ilk ve tek marka Pimapen'dir.

PİMAŞ Siding, PİMAŞ'ın 2004 yılında üretim programına aldığı çağdaş dış cephe kaplamasıdır. Pimaş Siding profilleri özel katkılı sert PVC'den üretilmektedir. Bu özelliği ile ultraviole ışınlarına, sıcak, soğuk, yağmur, güneş, kar ve rüzgar gibi her türlü iklim şartlarına ve kimyasal etkilere karşı son derece dayanıklıdır. Alev almaz, alev aktarmaz. Hafiftir, binanın ekstra yük taşımasına engel olur. Türkiye'nin ilk ve tek güvenlikli kilitleme sistemi PİMAŞ Siding'dedir.

Pimaş Siding'in en önemli özelliklerinden biri de sağladığı yüksek yalıtımdır. Uygulamada kullanılan nem dengeleyici sayesinde binanın içinde oluşan nem tek taraflı olarak dışarı atılır. Yüksek yalıtım özelliğine sahip 3 katmandan oluştuğundan bina cephelerinde yüksek düzeyde enerji tasarrufu sağlar.

Uygulaması son derece kolaydır. İnşaatlarda kaba sıva ve ince sıva işine gerek kalmadığından maliyetleri azaltır. Kirlendiği takdirde basit bir fırça ve sabunlu su yardımıyla kolayca temizlenir. Mevcut binalarda ve yeni inşaatlarda her türlü hava koşulunda montajı yapılabilir.

PİMAŞ Siding kapladığı cepheleri güzelleştirir. Dayanıklıdır, boya-bakım gerektirmez. Uygulandığı binalara değer katar.

PİMAŞ 2004 yılında üretim programına aldığı bir diğer ürünler de DWT Kapı ve Pencere ile MAESTRO Kapı ve Pencere Sistemlerini sistemleridir. Bugün DWT 5, MAESTRO 3 farklı serileri, 8 Dağıtıcı bayisi ve tüm yurda dağılmış üçyüzün üstündeki bayileri ile PİMAŞ kalitesini tüketicilere ulaştırmaya devam etmektedir.

Pimaş'ın 2007 yılında pazara sunduğu yeni ürünü PİMAŞ CAMODA Camlama Sistemleri, kullanıldığı yerleri manzaradan ödün vermeden, hava koşullarının olumsuz etkilerinden korur ve estetik bir görünüm kazandırır. Her türlü açılıma uygun hareketli üniteleri ile doğal ortamları kapalı yaşam alanlarına dönüştürür.

Pimaş'ın 2009 yılı sonunda satışa sunduğu PİMAWOOD ahşap kompozit ürünler ahşabın doğallık ve plastiğin dayanım özelliklerinin birleşmesinden oluşmuştur. Kullanıldığı mekanlarda doğallıktan ödün vermeyen ve hava koşullarının olumsuzluklarından etkilenmeyen PİMAWOOD renk ve desen seçenekleriyle estetik çözümler sunar. Hem zemin hem de cephe kaplama çeşitleriyle zengin ürün gamına sahiptir.

Bugün Türkiye'de 1.200'ün üzerinde satış noktası ile tüm yurda yayılmış bulunan Pimapen, Pimaş Siding, Pimaş Camoda, DWT ve Maestro, Pimawood ve bayileri, Pimaş'ın öngördüğü şartlarda üretim ve uygulamaları ile lider konumda olmanın sorumluluğu ve bilincine sahiptir.

Pimaş, ihracatının önemli bir bölümünü gerçekleştirdiği ülkelerde kalıcı olmak ve etkinliğini daha da artırmak amacıyla bu ülkelerde yatırım yapma kararı almıştır. Bu karar doğrultusunda, Pimaş'ın sahibi bulunduğu ENWINRUS şirketi Rusya'daki yatırımını 2007 yılında tamamlamıştır. 2007 yılı sonunda Rostov'da toplam 15 milyon dolarlık yatırımla hayata geçen ENWINRUS PVC Pencere profili fabrikası şu anda yılda 6 bin tonluk üretim kapasitesine sahiptir.